Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

O dětech, které nepláčou

5. 09. 2015 15:30:32
Moje kolegyně se včera vrátila z dovolené. Užívala si v Řecku a už jsem byla hodně zvědavá na její zážitky. Umí velmi barvitě líčit humorné situace, které zažívá a já věřila, že nás opět nezklame.

Přišlo očekávané odpoledne a tak se sešel celý náš kolektiv, abychom si společně poseděli a poslechli si vyprávění naší odpočaté kolegyňky. Ta se rozpovídala zprvu skutečně o prožitých komických situacích, které s manželem zažili.Poté se zamyslela a její tvář se zasmušila. A věděla jsem, že pobyt nebyl jen o příjemných zážitcích.

Uprchlíci, napadlo mně. A přesně o těchto nešťastnících se kolegyně, jinak otrlá ženská, rozvyprávěla. My všichni pracujeme ve stacionáři pro lidi s duševním onemocněním. Mezi námi můžete najít lékaře-psychiatry, sestřičky a sociální pracovnice. Jsme tedy lidé jaksi připraveni na krizové situace, o které v našem zařízení není nouze.

Ale co jsem mohla slyšet, bylo skutečně velmi těžké i pro moje uši. O situaci uprchlíků jsme pravidelně seznamováni přes sdělovací prostředky. Není ovšem nad poznatky, které vycházejí z osobního zážitku. Kolegyně vypíchla jeden okamžik, kdy jejich autobus musel zaparkovat v místech, kde se nacházelo velké množství uprchlíků. Zaujaly ji děti - malá miminka, která se tulila v náručí svých matek, možná i babiček či tet. Když její zrak sklouzl dolů k nohám žen, setkala se s pohledy také dětí, jen trochu odrostlejších. Jejich oči byly dokořán rozšířené, děti stály potichu, oči upřené na policisty, kterých bylo všude plno. Dospělí lidé mezi sebou hlasitě komunikovali. Kolegyně se nám svěřila, že byla ohromená celou situací, ale hlavně tím, "že děti, maličké i větší, prostě neplakaly". Většinou při hluku se děti probudí, hlavně ty malé, a dají o sobě vědět. Samozřejmě křikem, protože to jinak neumí. Ale tam, v tak stresujícím prostředí, byl ze strany dětí naprostý klid. "Jak je to možné?" , otázala se kolegyně. A paní doktorka nám podala vysvětlení. Jde o děti, které nepláčou. A nepláčou z toho důvodu, že kdyby začaly plakat, nepřežijí." Seděla jsem jako opařená a rozhodně jsem nebyla sama. U těchto traumatizovaných dětí jde o to, že si v rámci pudu sebezáchovy šetří energii. Proto nepláčou. Bylo mi smutno. Děti, kterým "někdo krutý" vzal právo na radostné dětství, musí podstoupit tak těžké životní zkoušky. Jak je to nespravedlivé! Napadlo mne, kolik z těchto maličkých bytostí přežije. A co bude s něma dál? I když dospějí, jaký život povedou? Ve velké míře lidé, kteří v dětství zažijí psychická traumata, mají v dospělosti spoustu problémů, se kterými si neví rady. V našem zařízení bychom mohli vyprávět. Co jen z takto poznamenaných dětí vyroste?

Čas ukáže. Jen se trochu obávám, aby se tak nerozšířila skupina lidských zrůd, které mají za cíl likvidovat vše kolem sebe. Jsou nesmírně krutí a vyžívají se v ubližování a vraždění nevinných lidí. Jejich vrcholným uspokojením je to, když mohou být zahaleni v černém a před jejich postavou poníženě klečí jejich rukojmí, kterým zbývají vteřiny života. Takových snímků jsme už mohli vidět bezpočet.

Autor: Hana Ederová | sobota 5.9.2015 15:30 | karma článku: 16.67 | přečteno: 938x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 112 | Diskuse

Šárka Razýmová

Ňaderná zbraň

Jsou lékařské obory, kde jsou si pacient a lékař prakticky rovni. Třeba psychiatrie, kde oba ví, že mají pravdu. Mnohem víc je ale těch, v nichž se pacient chytá do poněkud nekomfortních diskriminačních pastí.

21.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 972 | Diskuse

David Vlk

Já chci mír!

Kurňa křeček co sežral papriku za dvacet pět korun. To bude ta asi fialová drahota, nebo jak se tomu říká. Snad půjdu příště taky demonstrovat.

20.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 37.17 | Přečteno: 4050 | Diskuse

Josef Ulman

Manipulační techniky proruských dezolátů 3. díl - Praktická ukázka

Tak jsem se dozvěděl, že žádní dezoláti neexistují, případně jsou to prostě lidé s jiným názorem. Nebo že existují, ale je to zcela marginální skupina. Tak jo...pojďme se na ně podívat...

20.3.2023 v 18:00 | Karma článku: 37.21 | Přečteno: 3321 | Diskuse

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 526 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 855

Jmenuji se Hana Ederová, provozuji Poradnu pro bolavou duši

https://poradnaprobolavoudusi.pageride.cz/

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...