Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Fanatismus - vysoký stupeň nebezpečí

28. 01. 2015 12:23:38
Fanatismus je slepá vášnivá zaujatost, nekompromisní a krajně jednostranný postoj nebo jednání člověka, který nějaké téma, myšlenku nebo věc pokládá za tak cennou, že námitky či odpor proti ní vyvolávají jeho zuřivost. Fanatik se vyznačuje neschopností kritického odstupu, intolerancí, nepoučitelností a jistou omezeností.

Fanatik myslí málo nebo vůbec. Ve své psychice to má tak, že přijímá to, co mu jiní předkládají jako dobré. Cit bychom u fanatika hledali marně. Setkáme se s tím, že rozvíjí své nekontrolovatelné touhy, jež ho strhávají k nevědomým činům, kterých nedokáže ani litovat, protože je neumí ohodnotit.

Fanatik zná pouze jednu ideu, pokud zná vůbec nějakou. Lépe řečeno, ideu pouze přijímá a k tomuto přijetí nedošel na základě vlastního přesvědčení, nýbrž ve většině případů vlivem obratně skrývaného nátlaku. Latentní touha pomoci celému světu, kterou tolik lidí nedokáže správně usměrnit, z nich činí lehký úlovek pro fanatiky, kteří už existují a kteří potřebují další užitečné hlupáky, aby pokračovali v jejich hře.

Fanatik je netolerantní individuum. Neakceptuje dokonce ani existenci těch, kteří by mohli cítit nebo myslet jiným způsobem. Proto se je snaží jakkoli odstranit a smrt a týrání jsou jen některé z hrozných příkladů takového postoje. Fanatik není schopen naslouchat, není schopen dialogu. Pouze hlasitě vykřikuje své vlastní principy, aby sám sebe ohromil svým hlasem a neposkytl prostor žádnému jinému názoru. Vystačí si a zůstává u toho, co má. Všechno ostatní je bezcenné, neexistuje nebo musí přestat existovat. Má to stejné kořeny jako tyranie.

V těchto dnech si připomínáme 70.výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Také v tomto neutěšeném prostředí se lidé setkali tváří v tvář s fanatismem na vlastní kůži.

Před časem jsem si se zájmem přečetla knihu významného rakouského psychaitra V.E.Frankla nazvanou „ A přesto říci životu ano.“ Připomeňme, že V.E. Frankl v knize čerpal z vlastních zkušeností z pobytu v jednom z koncentračních táborů. Autor knihy popisuje to, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet. Mnohým z nich tato strašná zkušenost přesto otevřela cestu k porozumění smyslu vlastního života.

Podle Frankla zůstává v člověku i v značně extrémní situaci prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmíme za žádnou cenu vzdát: „Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.“ Zamysleme se nad tímto odkazem. Je to povinnost nás všech.

Autor: Hana Ederová | středa 28.1.2015 12:23 | karma článku: 10.78 | přečteno: 592x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 117 | Diskuse

Šárka Razýmová

Ňaderná zbraň

Jsou lékařské obory, kde jsou si pacient a lékař prakticky rovni. Třeba psychiatrie, kde oba ví, že mají pravdu. Mnohem víc je ale těch, v nichž se pacient chytá do poněkud nekomfortních diskriminačních pastí.

21.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 1047 | Diskuse

David Vlk

Já chci mír!

Kurňa křeček co sežral papriku za dvacet pět korun. To bude ta asi fialová drahota, nebo jak se tomu říká. Snad půjdu příště taky demonstrovat.

20.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 37.24 | Přečteno: 4080 | Diskuse

Josef Ulman

Manipulační techniky proruských dezolátů 3. díl - Praktická ukázka

Tak jsem se dozvěděl, že žádní dezoláti neexistují, případně jsou to prostě lidé s jiným názorem. Nebo že existují, ale je to zcela marginální skupina. Tak jo...pojďme se na ně podívat...

20.3.2023 v 18:00 | Karma článku: 37.25 | Přečteno: 3344 | Diskuse

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 526 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 855

Jmenuji se Hana Ederová, provozuji Poradnu pro bolavou duši

https://poradnaprobolavoudusi.pageride.cz/

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...