Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Dobrému léčiteli by neměla chybět pokora a úcta k lidskému životu

1. 01. 2015 15:13:24
Máme tady první den roku 2015. Všichni si navzájem přejeme mezi sebou štěstí, spokojenost, dobré vztahy v rodině a také zdraví. Psychické i fyzické. Jedno bez druhého nejde a jsme jeden celek. Marná sláva. V zdravém těle, zdravý duch.

Ale co když v tom těle zdravý duch není? Co když mladá dívka, řekněme 15letá, onemocní psychózou. Je jí diagnostikovaná katatonní schizofrenie. To je pak těžká zkouška nejen pro ni, ale pro všechny členy rodiny. Co si počít s touto novou informací? Jak dívence pomoci? Najednou tolik otázek. Vcelku pochopitelné je to, že rodiče začnou přemýšlet, kde "oni udělali chybu". Promítají si, co udělali v dětství dívenky a co udělat mohli třeba jinak. To je naprosto normální reakce rodičů, kterým vážně onemocní dítě. Běhají, ptají se ošetřujících lékařů a terapeutů. Je pro ně těžké přijmout, že je dcera velmi vážně nemocná, že musí užívat psychiatrické léky, že je doporučena elektrošoková terapie pro závažnost psychických problémů. Přesto se snaží hledat ještě pomoc i u jiných lidí, například léčitelů. Co kdyby náhodou... Naprosto rodiče nemocné dívky chápu. Rodičů dívenky se ujal jeden léčitel. Ten naplánoval léčbu, nad kterou mi doslova "vstávaly vlasy na hlavě". Rovněž příčina onemocnění dcerky, kterou pan léčitel diagnostikoval, mne nenechala klidnou. Dle jeho slov do dívky vstoupil duch jiné dívky, on by ji léčil přes minulé životy. Je třeba, aby se očistila nejen ona, ale i její matka. Zavrhl léky. Stejně tak plánovanou terapii ECT /elektrošoky/. Rovněž navrhoval rodičům, aby dcerku už nikam nevozili. Nebyla jsem schopna slova.

Ve své praxi pracuji s lidmi, kteří trpí duševními poruchami. Hlavně je dosti velký nárůst mladých lidí, což je alarmující. Měla jsem možnost vidět "výsledky léčebných metod některých rádoby léčitelů". Naprostá katastrofa, lékaři i my terapeuté jsme měli plné ruce práce, abychom takto "léčené" klienty navrátili do reality. Znovu jsme je učili přijmout duševní onemocnění a žít alespoň trochu kvalitní život i s psychózou.

Osobně nemám nic proti léčitelům. Ale také oni by měli chovat pokoru a úctu k lidskému životu. Mezi léčiteli jsou nesporně chytří, vzdělaní lidé, kteří pomohli spoustě lidem. To je naprosto v pořádku a mají můj obdiv.

Mezi takové léčitele nepatří rozhodně člověk, který navštívil rodiče mladičké dívky. Těm nelze zakázat, aby nevyužili nabídky pana léčitele. Věřím, že zdravý rozum zvítězí. Vždyť je tu nový rok a s ním naděje. Tím se utišuju. Ale jinak jsem vážení čtenáři "vytočená do vrtule".

Přeji všem úspěšný nový rok a pokud se setkáte s léčiteli, ať máte "šťastnou ruku".

Autor: Hana Ederová | čtvrtek 1.1.2015 15:13 | karma článku: 9.47 | přečteno: 379x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 125 | Diskuse

Šárka Razýmová

Ňaderná zbraň

Jsou lékařské obory, kde jsou si pacient a lékař prakticky rovni. Třeba psychiatrie, kde oba ví, že mají pravdu. Mnohem víc je ale těch, v nichž se pacient chytá do poněkud nekomfortních diskriminačních pastí.

21.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 1240 | Diskuse

David Vlk

Já chci mír!

Kurňa křeček co sežral papriku za dvacet pět korun. To bude ta asi fialová drahota, nebo jak se tomu říká. Snad půjdu příště taky demonstrovat.

20.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 37.35 | Přečteno: 4164 | Diskuse

Josef Ulman

Manipulační techniky proruských dezolátů 3. díl - Praktická ukázka

Tak jsem se dozvěděl, že žádní dezoláti neexistují, případně jsou to prostě lidé s jiným názorem. Nebo že existují, ale je to zcela marginální skupina. Tak jo...pojďme se na ně podívat...

20.3.2023 v 18:00 | Karma článku: 37.39 | Přečteno: 3393 | Diskuse

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 527 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 855

Jmenuji se Hana Ederová, provozuji Poradnu pro bolavou duši

https://poradnaprobolavoudusi.pageride.cz/

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...