Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Tajemství snu o bezhlavém psovi

18. 11. 2014 13:33:59
Sní úplně každý. Je však velký rozdíl v tom, jak si lidé své sny uvědomují. Sny se nám nezdají náhodou a mají svůj význam. Nejde zde o žádnou náhodnou změť obrazů. Sny mají svou funkci a hovoří k nám pomocí symbolů. V dnešním zamyšlení, ke kterému vás zvu, jsem se rozhodla právě věnovat tématu o snech.

V první části vám převyprávím jeden příběh a pak bude následovat sen, který úzce s příběhem souvisí. V závěru se dovíme, jak se nám podařilo pomocí psychoterapie příběhu i snu porozumět. Jména osob jsou pochopitelně změněná. Pokud máte chuť k naslouchání, jste zváni.

Paní Eva je matkou dnes již dvou dospělých dcer. Se svou starší dcerou má komplikovaný vztah. Vždy se ale obě snažily, aby si různá nedorozumění vyříkaly a život šel dál. Vztahy se vyhrotily v období, kdy se dcera seznámila přes internet s mladým mužem, který má v péči dvě děti. To je vcelku chvályhodné, ona sama je také matkou dvou dětí, takže tady problém Eva neviděla. Celá rodina si ale všimla, že se dcera začala chovat zvláštně. Jakoby za ni mluvil a jednal někdo jiný.

Bez svého partnera se k ničemu nevyjadřovala, nikam nechodila, nepřijížděla k rodičům. Stalo se to, že nový partner dceru Evy naprosto ovládl. Všichni to vnímali, kromě té, která už neviděla vůbec nic. Paní Eva se situací trápila. Dcerku milovala a bála se o ni. Již v minulosti měla její dcera problémy a několik let docházela k psycholožce. Na tu dobu Eva ráda vzpomíná, tehdy se výrazně její vztah s dcerkou upravil a bylo to moc pěkné období. Nebylo dne, aby Eva na dcerku nemyslela.

Jednou se zdál paní Evě následující sen.

Je letní prosluněné odpoledne. Stojíme společně s mou fenkou Sašou na jednom místě. Před mým vnitřním zrakem se objevuje klikatá polní cestička. Na té vidím dvě děti, které si zde hrají. Prohřívají mne paprsky sluníčka, slyším veselý hovor dětí a cítím vůni posečené trávy. Idylku naruší zvolání jednoho dítěte: „Podívej, už zase jde. Honem, raději utíkejme pryč!“ Zpozorním. Vidím, že okolo dětí majestátně prochází hnědě zbarvená kráva. Její kůže se nápadně leskne. Schází směrem k nám a nikdo jiný ji nezajímá. Jde pomalu, ale rozhodně. Děti chvíli stojí jak opařené, pak berou kola a utíkají pryč. Ještě slyším jednoho z nich: „Bojím se, že ta kráva toho psa zabije, že mu sežere hlavu, jak to už udělala vícekrát!“ Náhle se obraz před mým vnitřním zrakem mění. Jasně vidím sebe a mou milovanou fenku Sašu. Jsem ráda, že je tu se mnou. V reálném životě je to už rok, co nám odešla do psího nebe. Kráva přichází až k nám. Vidím jí do krásných, tmavohnědých očí. Saša pokorně stojí vedle mě. Nemělo by to být pro mne překvapení. Vždycky byla taková. Měla v sobě pokory více, než bylo prospěšné. Já stojím bokem. Kráva i fenka Saša stojí naproti sobě. Náhle přichází zlom. Kráva bere jemně Sašinu hlavu do své tlamy. Stojím paralyzovaná . Nemohu jí pomoci, nejde to. Tolik chci! Slyším „křupnutí“. Kráva se spokojeně dívá. Naproti ní stojí pokorně torzo těla mé milované fenky Saši. Nyní už bez hlavy. Šokuje mne to, že pes tam stále stojí , ocas svěšený dolů. Nad torzem se tyčí kráva s blaženým výrazem.

Paní Eva na tento sen neustále myslela. Oslovila svou kolegyni, která se ve své profesi věnuje práci se sny. Ta ji vysvětlila symboly, které se objevily ve snu. Dověděla se, že hlavní postavu zde ztvárnila její „bezhlavá dcera“. Ve snu tam vystupovala vlastně jako fenka Saša. Kráva jí zbavila hlavy. Tím pádem jejího vlastního „já“ , myšlení, prosazování svých názorů a všeho toho, o co její dcera vlastně seznámením se s novým přítelem přišla.

Paní Evě se výrazně ulevilo. Došla k poznání, že se věci v našich životech nedějí jen tak. O snech to platí také. Necháme zmíněnému konfliktu mezi dcerou a matkou čas. Protože už víme, že všechno má svůj čas a co přijít má, to přijde.

Autor: Hana Ederová | úterý 18.11.2014 13:33 | karma článku: 4.79 | přečteno: 231x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 129 | Diskuse

Šárka Razýmová

Ňaderná zbraň

Jsou lékařské obory, kde jsou si pacient a lékař prakticky rovni. Třeba psychiatrie, kde oba ví, že mají pravdu. Mnohem víc je ale těch, v nichž se pacient chytá do poněkud nekomfortních diskriminačních pastí.

21.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 1429 | Diskuse

David Vlk

Já chci mír!

Kurňa křeček co sežral papriku za dvacet pět korun. To bude ta asi fialová drahota, nebo jak se tomu říká. Snad půjdu příště taky demonstrovat.

20.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 37.59 | Přečteno: 4256 | Diskuse

Josef Ulman

Manipulační techniky proruských dezolátů 3. díl - Praktická ukázka

Tak jsem se dozvěděl, že žádní dezoláti neexistují, případně jsou to prostě lidé s jiným názorem. Nebo že existují, ale je to zcela marginální skupina. Tak jo...pojďme se na ně podívat...

20.3.2023 v 18:00 | Karma článku: 37.46 | Přečteno: 3446 | Diskuse

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 530 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 855

Jmenuji se Hana Ederová, provozuji Poradnu pro bolavou duši

https://poradnaprobolavoudusi.pageride.cz/

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...